NE ARAMIŞTINIZ?

CEO Mesajı

ceo3Değerli Yatırımcılarımız, İş Ortaklarımız ve Kıymetli Çalışanlarımız;

Doğtaş Kelebek olarak 2017 yılını sektör ortalamasının çok üzerinde bir büyüme ile tamamlıyoruz. Perakende sektörü dinamikleri ile yürüyen bir şirket olarak; bayi yapılanmamız, CRM yapımız, satış sonrası destek ekibimize kadar uzanan her iş sürecimizi bir perakendeci gözüyle ele aldık, iş modelimizi de bu çerçevede yürütmeye devam edeceğiz.

Sektörün dinamiklerini tuttuğumuz 2017’de 1.500’ün üzerinde çalışanımız, bayilerimiz ve çözüm ortaklarımızla, müşterilerimize en iyi hizmeti sunmak için yoğun çaba gösterdik. Ülke ekonomisine önemli bir güç katıyoruz.

Yurtiçi ve yurtdışında yer alan 350’nin üzerindeki Doğtaş, Kelebek Mobilya ve Kelebek Mutfak&Banyo markalarımıza ait konsept mağazalarımızda, sürekli yenilenen koleksiyonlarımızı müşterilerimizle buluşturduk. 

Yıl boyunca yurtiçi ve yurtdışında toplam 85 mağaza açtık. Hem yenilenen konseptlerin etkisi hem trendleri yakalayan yeni tasarımlarımız hem de hükümetin aldığı KDV indirimi kararının etkisiyle net satışlarımızı artırdık. Önümüzdeki yılda da önceliğimiz, yakaladığımız başarıyı daha da yukarı çıkarmak. 

İhracata 2017 yılında da ağırlık verdik. Turquality desteği alıyoruz ve sektörde bu desteği alan birkaç firmadan biriyiz. Avrupa Birliği’nin birçok ülkesinde, Kuzey Afrika, Kafkaslar ve Ortadoğu’da ciddi yatırımlar yaptık. Önümüzdeki dönemde Ortadoğu ve Avrupa pazarlarına yönelik çalışmalarımızın yanı sıra Yakındoğu ve Uzakdoğu pazarlarına da girmeyi hedefliyoruz. 
2017’de Düzce tesisimizdeki ilave yatırımla üretim kapasitesini yüzde 25 artırdık. Bu yatırımla ek istihdam da sağlamış olduk. Büyüme planlarımızı adım adım gerçekleştiriyoruz. Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük illerde kentsel dönüşümle beraber artan fırsatları da değerlendiriyoruz. Türkiye ve yurtdışında prestijli çok sayıda projeli işe imzamızı attık.  

Bugüne kadar yatak üretimi de gerçekleştiriyorduk ancak bu alanda bilinirliğimiz mobilya kadar değildi. Kişiye özel, son teknolojide, inovatif, insani faydayı ön planda tutan yatak ve ev tekstili koleksiyonu hazırladık, piyasaya yeni markamızla iddialı bir giriş yapacağız. Yeni markamız öncelikli olarak Doğtaş ve Kelebek konsept mağazalarımız içinde ayrı bir bölümde sergilenecek. Doğtaş Kelebek olarak 2018 yılına ilişkin önemli hedeflerimiz ve gerçekleştireceğimiz önemli projelerimiz var. 2017 yılında yakaladığımız ivmeyi 2018’de çok daha yukarılara çıkarmak istiyoruz. Mağaza konseptlerimizde yaptığımız yenilik, ürün portföyümüzde gerçekleştirdiklerimiz, yatak sektörüne getireceğimiz fark ve birçok yenilikle 2018 yılında adımızdan sıkça söz ettireceğiz. 

Geride bıraktığımız yılda çok önemli başarılar da elde ettik. Ocak ayında gerçekleşen, dünyanın en önemli mobilya fuarlarından İstanbul Mobilya Fuarı’nda (İSMOB) iki ödül birden alarak başarımızı taçlandırdık. Türk iş dünyasının en itibarlı yayınlarından biri olan Capital Dergisi’nin Türkiye’nin En Beğenilen Şirketleri Araştırması’nda “Mobilya Sektörünün En Beğenilen Türk Şirketi” seçildik.

Uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance tarafından hazırlanan "Türkiye’nin En Değerli Markaları-Turkey 100" listesine mobilya sektöründen giren tek şirket olduk. Kelebek markamız, Marketing Türkiye ve Akademetre'nin ortaklaşa düzenlediği The ONE Awards Bütünleşik Pazarlama Ödülleri’nde Mobilya Sektörünün İtibarını En Çok Artıran Markası seçildi. Doğtaş markamız, yine Marketing Türkiye’nin düzenlediği "A.L.F.A. Awards Ödülleri"nde mobilya sektörünün Müşteri Deneyimini En İyi Yöneten Markası oldu. Doğtaş, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından Tüketici Memnuniyetini İlke Edinen Firma Ödülü aldı.

İstanbul İhracatçı Birlikleri tarafından düzenlenen En Başarılı İhracatçılar Ödül Töreni’nde Mobilya Sektörünün Başarılı İhracatçısı Ödülü’nü aldık. Kelebek markamız, Marketing Türkiye ve BoomSonar’ın ortaklaşa düzenlediği Social Media Awards Turkey 2017’de mobilya sektöründe Sosyal Medyayı En Başarılı Kullanan Marka Ödülü aldı. Marka yönetimi ve pazarlaması konusunda başarı gösteren firmaların dünya çapında seçimini ve tanınmasını sağlayan Superbrands’in yürüttüğü çalışma doğrultusunda, her iki markamızla Türkiye’nin süper markalarından olmaya hak kazandı.

Bu başarılar rekabette de bizi farklılaştırıyor ve öne çıkarıyor. Global markalar yaratmanın gerektirdiği şekilde hareket ediyoruz. Türk markasının gücünü dünyaya kanıtlama gayreti içerisindeyiz. Tüm bu başarılar bize güç veriyor. 

Bizim, bin bir emekle ürettiğimiz her ürünün görücüye çıktığı bayilerimiz, bize güvenen ve tercih eden müşterilerimiz, değerli tedarikçilerimiz ve emekleriyle şirketimizi bugünlere getiren çalışanlarımıza içtenlikle teşekkürlerimi sunuyorum. 

Saygılarımla,

Ersin SERBES
CEO